سرطان ریه

آنچه درباره سرطان ریه نمی‌دانید

سرطان ریه چگونه شروع می‌شود؟

سرطان ریه از نایی، راه هوایی اصلی (برونش) یا بافت ریه شروع می‌شود. در افراد مسن و در افرادی که مشکلات تنفسی یا بیماری‌های ریوی مانند آمفیزم دارند، شایع‌تر است.

گاز رادون، آلودگی هوا و مواد شیمیایی در محل کار هم عواملی هستند که احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهند.

مراحل رشد سرطان ریه چگونه است؟

سرطانی که از ریه شروع می‌شود، سرطان اولیه نام دارد. و سرطان ثانویه، سرطانی است که از قسمت‌های دیگر بدن شروع می‌شود و به ریه‌ها گسترش پیدا می‌کند.

مراحل سرطان به اندازه و میزان گسترش آن بستگی دارد. یعنی سرطان در غدد لنفاوی است یا به قسمت دیگری از بدن گسترش یافته است. هنگامی که فقط در ریه است احتمالاً مرحله اولیه است. سرطان پیشرفته حالتی است که به بافت اطراف یا قسمت دیگری از بدن گسترش پیدا است.

سرطان ریه چه قسمت‌هایی را درگیر می‌کند؟

این نوع سرطان می‌تواند در هر بخشی از ریه‌ها یا راه‌های هوایی شروع شود. این‌ بخش‌ها قسمتی از سیستم تنفسی هستند که شامل:

 • بینی و دهان
 • نای
 • راه‌های هوایی به هر ریه (برونش چپ و راست)
 • ریه‌ها

قسمت‌های مختلف ریه و نای

ریه‌‌های شما دارای لوله‌هایی هستند که در حین تنفس، اکسیژن را داخل و خارج می‌کنند.

نای به دو لوله برونش راست و چپ تقسیم می‌شود. این لوله‌ها به لوله‌های کوچک‌تری به نام برونش‌های ثانویه تقسیم می‌شوند. آن‌ها دوباره از هم جدا می‌شوند تا لوله‌های کوچک‌تری به نام برونشیول بسازند. آلوئول، کیسه‌های هوایی کوچکی هستند در انتهای برونشیول‌ها قرار دارند.

اکسیژن موجود در کیسه‌های هوا، وارد جریان خون شما می‌شود. جریان خون شما اکسیژن را به تمام سلول‌های بدن شما می‌رساند. در همان زمان دی‌اکسید‌کربن از جریان خون شما به کیسه‌های هوا می‌رود. این گاز زائد با بازدم از بدن خارج می‌شود.

نقش غدد لنفاوی در سرطان ریه

در نزدیکی ریه‌ها و راه‌های هوایی غدد لنفاوی قرار دارند. آن‌ها بخشی از سیستم لنفاوی، شبکه‌ای از لوله‌ها و غدد در بدن هستند که مایعات بدن را فیلتر می‌کنند و با عفونت و بیماری‌هایی مانند سرطان مبارزه می‌کنند.

مایع لنفاوی از طریق بافت‌های بدن گردش می‌کند. سلول‌های سرطانی ممکن است از یک تومور در ریه آزاد شوند و سپس در غدد لنفاوی مجاور گیر کنند.

جراح یا انکولوژیست غدد لنفاوی شما را از نظر وجود سلول‌های سرطانی در هنگام تشخیص بررسی می‌کند.

پلورا چیست؟

پلورا یا غشاهای پلور 2 ورقه فیبری بافتی هستند که ریه‌ها را می‌پوشانند و به محافظت از آن‌ها کمک می‌کنند.

فضای پلور، همان فاصله بین پلورا است. پلورا یک مایع روان‌کننده می‌سازد که آن‌ها را مرطوب نگه می‌دارد تا در حین دم و بازدم به راحتی روی یکدیگر بلغزند.

سلول‌های سرطانی می‌توانند به پلور گسترش یابند. سلول‌های سرطانی غشاهای جنب را ملتهب می‌کنند و سپس مایعات زیادی تولید می‌کنند. مایع در فضای پلور جمع می‌شود و از انبساط کامل ریه جلوگیری می‌کند. این می‌تواند احساس تنگی نفس را در شما ایجاد کند. پلورال افیوژن نیز، تجمع مایع بین پلورا است.

سرطان ریه

آمار مربوط به سرطان ریه

 • تعداد افراد مبتلا در طول سال 2.09 میلیون مورد
 • میزان مرگ و میر 1.76 میلیون مورد

انواع سرطان ریه

2 نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد:

 • سرطان سلول غیر کوچک
 • سرطان سلول کوچک

غربالگری این نوع از سرطان با سی‌تی‌اسکن برای افراد زیر توصیه می‌شود

 • افراد بین ۵۵ تا ۸۰ سال
 • افرادی که حداقل ۳۰ پاکت-سال سیگار کشیده‌اند. (یک پاکت-سال یعنی؛ تعداد پاکت‌های سیگار که به صورت روزانه استعمال می‌شوند ضرب در تعداد سال‌هایی که سیگار کشیده شده است).
 • افرادی که در حال حاضر سیگاری هستند یا در ۱۵ سال گذشته ترک کرده‌اند.
 • افرادی که فاکتورهای خطر دیگری مثل سابقه‌ خانوادگی سرطان ریه، سابقه‌ی COPD یا فاکتورهای خطر دیگر برای سرطان ریه را دارند، ممکن است نیاز به غربالگری داشته باشند.

اگر افراد واجد شرایط، این تست‌ها را انجام دهند، مرگ‌ومیر ناشی از آن تا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد.

منتشرشده در: 1 آگوست, 2022دسته بندی ها: مقاله‌ها