021-89385
تهران، هشتم بخارست، پلاک 3

آنچه درباره سرطان ریه نمی‌دانید

آنچه درباره سرطان ریه نمی‌دانید

سرطان ریه از نایی، راه هوایی اصلی (برونش) یا بافت ریه شروع می‌شود. سرطان ریه در افراد مسن و در افرادی که مشکلات تنفسی یا بیماری‌های ریوی مانند آمفیزم دارند، شایع‌تر است.

سایر عوامل خطر ابتلا عبارتند از قرار گرفتن در معرض گاز رادون، آلودگی هوا و مواد شیمیایی در محل کار.

سرطانی که از ریه شروع می‌شود، سرطان ریه اولیه و سرطانی که از قسمت دیگری از بدن شروع شده و به ریه‌ها گسترش می‌یابد، سرطان ریه ثانویه نامیده می‌شود.

مرحله سرطان به اندازه و میزان گسترش آن، این‌که آیا در غدد لنفاوی است یا به قسمت دیگری از بدن گسترش یافته است، بستگی دارد.

هنگامی که فقط در ریه است احتمالاً سرطان مرحله اولیه است. سرطانی که به بافت اطراف یا قسمت دیگری از بدن گسترش یافته است، سرطان پیشرفته است.

سرطان ریه می‌تواند در هر بخشی از ریه‌ها یا راه‌های هوایی شروع شود. این‌ بخش‌ها قسمتی از سیستم تنفسی هستند که شامل:

 • بینی و دهان
 • نای
 • راه‌های هوایی به هر ریه (برونش چپ و راست)
 • ریه‌ها

ریه‌های شما دارای لوله‌هایی هستند که در حین تنفس، اکسیژن را داخل و خارج می‌کنند.

نای به دو لوله برونش راست و چپ تقسیم می‌شود. این لوله‌ها به لوله‌های کوچکتری به نام برونش‌های ثانویه تقسیم می‌شوند. آن‌ها دوباره از هم جدا می‌شوند تا لوله‌های کوچکتری به نام برونشیول بسازند. برونشیول‌ها دارای کیسه‌های هوایی کوچک در انتهای آن هستند که آلوئول نامیده می‌شود.

در کیسه‌های هوا، اکسیژن از هوای تنفس شده وارد جریان خون شما می‌شود. جریان خون شما اکسیژن را به تمام سلول‌های بدن شما می‌رساند. در همان زمان دی اکسید کربن از جریان خون شما به کیسه‌های هوا می‌رود. این گاز زائد با بازدم از بدن خارج می‌شود.

غدد لنفاوی

در نزدیکی ریه‌ها و راه‌های هوایی غدد لنفاوی قرار دارند. آن‌ها بخشی از سیستم لنفاوی، شبکه‌ای از لوله‌ها و غدد در بدن هستند که مایعات بدن را فیلتر می‌کنند و با عفونت و بیماری‌هایی مانند سرطان مبارزه می‌کنند.

مایع لنفاوی از طریق بافت‌های بدن گردش می‌کند. سلول‌های سرطانی ممکن است از یک تومور در ریه آزاد شوند و سپس در غدد لنفاوی مجاور گیر کنند.

جراح یا انکولوژیست غدد لنفاوی شما را از نظر وجود سلول‌های سرطانی در هنگام تشخیص بررسی می‌کند.

پلورا (پوشش ریه‌ها)

پلورا یا غشاهای پلور 2 ورقه فیبری بافتی هستند که ریه‌ها را می‌پوشانند و به محافظت از آن‌ها کمک می‌کنند.

فاصله بین پلورا فضای پلور نامیده می‌شود. پلورا یک مایع روان‌کننده می‌سازد که آن‌ها را مرطوب نگه می‌دارد تا در حین دم و بازدم به راحتی روی یکدیگر بلغزند.

سلول‌های سرطانی ریه می‌توانند به پلور گسترش یابند. سلول‌های سرطانی غشاهای جنب را ملتهب می‌کنند و سپس مایعات زیادی تولید می‌کنند. مایع در فضای پلور جمع می‌شود و از انبساط کامل ریه جلوگیری می‌کند. این می‌تواند احساس تنگی نفس را در شما ایجاد کند. تجمع مایع بین پلورا پلورال افیوژن نامیده می‌شود.

 

 

 • تعداد افراد مبتلا به سرطان ریه در طول سال 2.09 میلیون مورد
 • میزان مرگ و میر توسط سرطان ریه 1.76 میلیون مورد

انواع سرطان ریه

2 نوع اصلی سرطان ریه وجود دارد:

 • سرطان ریه سلول غیر کوچک
 • سرطان ریه سلول کوچک

غربالگری سرطان ریه با سی‌تی‌اسکن برای افراد زیر توصیه می‌شود:

 • افراد بین ۵۵ تا ۸۰ سال
 • افرادی که حداقل ۳۰ پاکت-سال سیگار کشیده‌اند (یک پاکت-سال از ضرب تعداد پاکت‌های سیگار که به صورت روزانه استعمال می‌شوند در تعداد سال‌هایی که سیگار کشیده شده است به دست می‌آید).
 • افرادی که در حال حاضر سیگاری هستند یا در ۱۵ سال گذشته ترک کرده‌اند.
 • افرادی که فاکتورهای خطر دیگری مثل سابقه‌ خانوادگی سرطان ریه، سابقه‌ی COPD یا فاکتورهای خطر دیگر برای سرطان ریه را دارند، ممکن است نیاز به غربالگری داشته باشند.

تخمین زده می‌شود که اگر افراد واجد شرایط، این تست‌ها را انجام دهند، مرگ‌ومیر ناشی از سرطان ریه تا ۲۰ درصد کاهش می‌یابد.